Jak uchronić zęby przed próchnicą?

O próchnicy mówi się dużo, szczególnie w ostatnich czasach kiedy to media wszczęły alarm po weryfikacji jak wielka część dzieci boryka się z tą chorobą. I choć dużo się mówi, to jednak świadomość ludzi wciąż nie jest jeszcze na tyle bogata, aby móc skutecznie walczyć z próchnicą. Jak zatem uchronić się przed tym przebiegłym wrogiem?

Odpowiednia higiena jamy ustnej

To oczywiste powie większość z Was. Tak, odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa by zachować piękne i zdrowe zęby. Tymczasem znaczna część z Was nawet nie zdaje sobie sprawy jak powinna wyglądać taka „odpowiednia higiena”.

Nie tylko szczotkowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów. To dopiero połowa sukcesu! Aby zadbać o swoje zęby profesjonalnie, powinniśmy również zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną oraz płynem do płukania jamy ustnej.

Gdzie jest najwięcej bakterii?

Wbrew pozorom to nie na zębach osadza się najwięcej bakterii, a na języku i wewnętrznych ściankach policzków. Te miejsca jednak niezwykle rzadko czyścimy. Dlatego tak ważne jest zarówno prawidłowe szczotkowanie zębów, jak i ich nitkowanie oraz czyszczenie wewnętrznych ścianek jamy ustnej i języka. Na koniec należy wypłukać jamę ustną specjalnym płynem, który wyniszczy ewentualne pozostałości bakterii.

Odpowiednia dieta

Zdrowe zęby to nie tylko higiena, ale także i prawidłowa dieta. Dieta bogata w cukry z pewnością będzie sprzyjać rozwojowi bakterii próchnicowych. Jedząc duże ilości nabiału, serów itp pomożemy swoim zębom! Zbilansowana dieta i picie wody zamiast słodkich soków pomoże uzyskać zdrowy uśmiech na dłużej.

Regularne wizyty u stomatologa

Jeśli będziesz regularnie odwiedzał swojego dentystę z pewnością łatwiej będzie Ci chronić swoje zęby. Wizyty kontrolne są po to, aby w razie nieprawidłowości szybko zareagować i podjąć leczenie. Stomatologia profilaktyczna jak i zapobiegawcza dzisiaj potrafi zdziałać prawdziwe cuda!