Leteralizacja

Chirurgia szczękowa obejmuje swoją opieką pacjentów z wadami szkieletu czaszkowo-twarzowego, ale i nie tylko. Do chirurga szczękowego udają się również ci, którzy borykają się z deformacjami ortodontycznymi.

Jakie zabiegi wykonuje chirurg?

Zakres usług zależy oczywiście od gabinetu, jednak zwykle są one zbliżone. W tym artykule jednak przyjrzymy się bliżej jednemu z zabiegów, który wykonują prawdziwi profesjonaliści. Zabieg ten to lateralizacja nerwu. Dotyczy on nerwu zębodołowego dolnego i wykonuje się go wówczas, gdy występuje znaczny ubytek kostny wyrostka zębowego, a pacjent chce założyć implanty zębowe. Wówczas zdarza się, że przeszkodą w ich wszczepieniu jest nerw, który jak gdyby stoi na drodze i trzeba go przesunąć. Taki zabieg to własnie lateralizacja nerwu.

Na czym to polega?

Zabieg lateralizacji nerwu polega na jego operacyjnym przesunięciu w bok. Może zostać przesunięty w stronę policzka bądź wargi. W tym celu otwiera się kanał żuchwowy i specjalnym urządzeniem przesuwa się go w jednym z kierunków. Zabieg ten dzięki specjalnemu sprzętu niweluje ryzyko uszkodzenia nerwu. Po przesunięciu nerwu można swobodnie wszczepić implant, gdyż nic już nie stoi na drodze. Po jego wszczepieniu nerw zostaje z powrotem umieszczony na swoim miejscu, czyli ułożony na implancie. Warto tutaj nadmienić, że oczywiście jest on oddzielony membraną zaporową, która w odstępie kilku tygodni całkowicie się rozpuszcza.

Jakie ryzyko niesie taki zabieg?

Jak każdy zabieg ingerujący w miejsca unerwione może nieść ze sobą ryzyko. Aby jednak go zminimalizować używa się specjalnych narzędzi, a ich operator musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Lekarze informują pacjenta o możliwych konsekwencjach takiego zabiegu, do których należą między innymi zaburzenia czucia. Niemniej jednak profesjonalny gabinet i profesjonalnie wyszkoleni chirurdzy są w stanie zdziałać cuda i jeśli taki zabieg jest konieczny, warto oddać się w ręce doświadczonego specjalisty.