Odbudowa szkieletu czaszkowo – twarzowego

Braki w uzębieniu można zrekonstruować na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych należą protezy, jednak coraz częściej pacjenci decydują się na wykorzystanie implantów. Niekiedy jednak ze względu na ubytki kostne w szkielecie implantów nie da się zamocować. Co wtedy?

Możliwość odbudowy

Chirurgia szczękowa pozwala dzisiaj na odbudowę ubytków kostnych. Jest to zabieg chirurgiczny, który pozwala przygotować pewnego rodzaju „podłoże” dla implantów. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów pochodzenia zwierzęcego bądź syntetycznego możemy odbudować pojedyncze ubytki. A co jeśli braki są rozległe? Spokojnie, z tym również chirurgia szczękowa sobie dzisiaj poradzi. Wówczas stosuje się przeszczep kości z innych miejsc, co pozwala na zrekonstruowanie nawet bardzo dużych ubytków, dzięki czemu możemy zastosować uzupełnienie protetyczne z implantów.

Kiedy warto skorzystać z takiego zabiegu?

Odbudowa szkieletu czaszkowo-twarzowego jest niezbędna wówczas, gdy pacjent ma ubytki kostne i chce założyć implanty zębów. Nie da się ukryć, że implanty są najbardziej zbliżone do naturalnych zębów nie tylko pod względem estetycznym ale i funkcjonalnym. Aby jednak móc zamocować implant, niezbędna jest kość. Jeśli pacjent przez długi czas używał zwykłych, ruchomych protez lub też przechodził stany zapalne jamy ustnej mogło dojść do zaniku masy kostnej, co uniemożliwia wprowadzenie implantów.

Jak mocuje się implanty?

Aby móc zamocować implant niezbędna jest kość, a dokładniej wyrostek zębodołowy. Wywierca się w nim otwór, do którego wkręcany będzie implant. Takie mocowanie pozwala na uzyskanie trwałych efektów, które zarówno wizualnie jak i funkcjonalnie są najbardziej zbliżone do naturalnego uzębienia.