Odbudowa złamanego zęba za pomocą wkładów z włókna szklanego

Złamany ząb jest nie tylko nieestetyczny, ale także i niebezpieczny dla naszego zdrowia. Rzadko dochodzi do złamania zęba trzonowego, zwykle dotyka t zęby przednie, co ma także kluczowy wpływ na poczucie pewności siebie. W stomatologii zachowawczej są jednak możliwości odbudowy złamanego zęba za pomocą wkładów z włókna szklanego.

Dlaczego włókno szklane?

Ząb, którego odbudowa wymaga użycia specjalnego wkładu z włókna szklanego to zwykle ząb przedni. Są one znacznie cieńsze, przez co odbudowa jedynie na materiale kompozytowym mogłaby być niewystarczająca pod względem wytrzymałościowym. Ząb taki po prostu mógłby szybko się złamać. Wkład z włókna szklanego pozwala zatem utrwalić zęba i związać wypełnienie odbudowanej części z pozostałością zęba stałego.
Najchętniej wybiera się właśnie wkłady z włókna szklanego z kilku powodów. Po pierwsze są one elastyczne, dzięki czemu bardziej przypominają naturalną zębinę. Po drugie ich kolorystyka pozwala na uzyskanie naturalnych efektów.

Odbudowa zęba jest trwalsza

Jeśli Twój stomatolog zadecyduje, by wykorzystać wkład z włókna szklanego do odbudowy złamanego zęba, to możesz mieć pewność, że zabieg ten przyniesie efekty na długie lata. Dzięki wykorzystaniu tego typu wkładów, znacznie rzadziej ząb ulega pęknięciom czy złamaniom. Jest zatem trwalszy, a efekt utrzymuje się na wiele długich lat.

Kiedy warto skorzystać z wkładu?

Jeśli temat dotyczy zębów przednich. Siekacze i kieł – to zęby, gdzie najczęściej wykorzystuje się zalety wkładów z włókna szklanego. Zęby te są narażone na duży nacisk, w związku z czym odbudowa na takim wkładzie daje poczucie pewności, iż ząb nie ulegnie ponownie złamaniu, będzie trwalszy. Co więcej w każdym świetle będzie wyglądał naturalnie.