Opatrunki lecznicze w zębach stałych

Piękne i zdrowe zęby, to nie tylko aspekt wizualny, ale także zdrowotny dla całego organizmu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rozwijająca się próchnica może przynieść znacznie więcej szkód, niż tyko utratę uzębienia. To choroba, która nie leczona będzie generować dalsze szkody zdrowotne dla całego organizmu.

Stomatologia zachowawcza

Dzięki medycynie, a dokładnie stomatologii możemy dzisiaj liczyć na to, że proces rozwoju próchnicy zostanie zahamowany. Co więcej są również dostępne produkty, pozwalające nie tylko zatrzymać, ale nawet i cofnąć proces choroby. Jak to możliwe?

Opatrunki na zęby

W stomatologii zachowawczej istnieje coś takiego jak opatrunek z tlenku cynku. Jest to pewnego rodzaju opatrunek chwilowy. Zakłada się go na zęby dotknięte próchnicą, w które dalsza ingerencja mogłaby się skończyć leczeniem kanałowym. Aby zatem uniknąć tego, wykorzystuje się specjalny opatrunek na zęby stałe.

Kiedy stosuje się opatrunek z tlenku cynku?

opatrunek na zęby stałe wykorzystuje się wówczas, gdy ząb dotknięty próchnicą posiada głęboki ubytek. Oczyszczanie takiego ubytku może przynieść dodatkowe szkody, co w efekcie może doprowadzić do konieczności leczenia kanałowego. Aby tego uniknąć zakłada się specjalny opatrunek z tlenku cynku.

Dlaczego tlenek cynku?

Tlenek cynku wykazuje wspaniałe właściwości, dlatego też wykorzystuje się go w stomatologii zachowawczej. Opatrunek taki pozwala dotrzeć do dna ubytku i nie tylko zatrzymuje, ale również i cofa proces rozwoju  choroby. Po upływie określonego stomatolog usuwa opatrunek i po ocenie stanu może wypełnić ubytek wykorzystują do tego specjalny materiał np. kompozytowy.

Jak długo nosi się opatrunek?

Opatrunek na zęby stałe zwykle zakłada się na okres 2-3 miesięcy. Jeśli natomiast proces remineralizacji i wyniszczania bakterii próchnicowych nie przebiega na tyle dobrze, stomatolog może zadecydować o nałożeniu ponownego opatrunku. Zwykle jednak po tym upływie czasu ząb jest wyleczony i można poddać go wypełnieniu.