Plastyka wędzidełka – kiedy należy ją wykonać?

Wędzidełko, to fałd błony w kształcie trójkąta. Niestety istnieje bardzo wiele wad anatomicznych wędzidełek. Dzisiejsza medycyna pozwala na skuteczną plastykę wędzidełka. Kiedy warto z niej skorzystać?

Wady anatomiczne – rodzaje

Do najczęstszych należą wady związane z wędzidełkiem pod wargowym. Zwykle problem tkwi w zbyt krótkim lub przerośniętym wędzidełkiem wargi górnej lub dolnej. Skutki takich wad mogą być spore, gdyż fałd ten utrudnia np. czyszczenie zębów. Wiemy dokładnie, że nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do rozwoju próchnicy. Co więcej w fałdach tych mogą gromadzić się resztki pokarmu, co także jest przyczyną rozwoju infekcji czy chorób zębów. Jeśli natomiast mamy styczność z przerośniętym lub za krótkim wędzidełkiem, może dojść do cofania się dziąseł sąsiadujących. Może to spowodować nawet wypadnięcie zębów.
Niekiedy mamy do czynienia z przerostem wędzidełka, co zaś generuje problem np. w dopasowaniu protezy czy aparatu ortodontycznego.

Chirurgia stomatologiczna

Plastyka wędzidełka jest zabiegiem polegającym na podcięciu i przytwierdzeniu wędzidełka w adekwatnym miejscu czy pozycji. Zabieg ten wykonywany jest przez chirurga w znieczuleniu ogólnym.

Kiedy wykonuje się zabieg

Wszystko zależy od rodzaju wady. Wskazaniem do zabiegu mogą być problemy z założeniem aparatu ortodontycznego czy też protezy zębowej. Jednak to nie wszystko. Poza oczywistym i widocznym przerostem wędzidełka na zabieg trafiają również dzieci, które mają wady wymowy spowodowane wadą wędzidełka. Takie dziecko skierowane może być np. przez swojego logopedę, jeśli okaże się, że zabieg jest niezbędny.