Próchnica – poznaj swojego wroga

Próchnica to choroba zakaźna, o czym w dalszym ciągu wielu z nas zapomina. Bardzo często bowiem mylnie określamy próchnicę, twierdząc iż jest to tylko defekt estetyczny. Tymczasem nieleczona może prowadzić do ciężkich chorób.

Co powoduje próchnicę?

Jak już było wspomniane, próchnica jest chorobą wymagającą odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Do jej rozwoju przyczynia się odkładająca się przez długi czas płytka nazębna, która wpływa na twarde tkanki zębów. Osadzające się w niej bakterie próchnicowe niszczą szkliwo, przez co ząb staje się słabszy.

Jak rozpoznać próchnicę?

Pierwsze objawy próchnicy zwykle są bagatelizowane, ponieważ nie wykazują tak wielkich objawów. Nie ma bólu, natomiast pojawia się przebarwienie na zębie. Nieestetyczne plamy mogą więc być pierwszym objawem, który natychmiast powinniśmy zgłosić do swojego stomatologa.

Nie bagatelizuj sprawy!

Jeśli zbagatelizujemy problem, a osad będzie się powiększał ząb stanie się słabszy i bardziej podatny na rozwój choroby. Wówczas może dojść już do ubytku zęba, a następnie do uszkodzenia miazgi. Na tym etapie zwykle zaczyna doskwierać nam ból, który jest spowodowany uszkodzeniem miazgi i odkryciem nerwu oraz naczyń krwionośnych. Siłą rzeczy pojawia się również krwawienie np. przy jedzeniu czy myciu zębów.

Próchnica atakuje nie tylko zęby

Nieleczona próchnica rozwija swoje skrzydła i zaczyna atakować kolejne zęby. Ale nie poprzestaje tylko na nich. Kiedy już wyniszczy go całkowicie i doprowadzi do obumarcia, może atakować resztę organizmu. W jaki sposób? Otóż nieleczona próchnica to źródło różnorodnych infekcji.

Jak zapobiegać próchnicy?

Wydawać by się mogło, że wystarczy odpowiedni higiena jamy ustnej. Fakt, jest to nieodłączny element zdrowych i pięknych zębów. Jednak nie można zapomnieć o regularnych wizytach i stomatologa. To on może w porę zauważyć zmiany, dzięki czemu szybko można podjąć leczenia i wygrać tę walkę z wrogiem pięknego uśmiechu.