Rodzaje materiałów stosowanych w leczeniu próchnicy

Medycyna z roku na rok rozwija się pod względem wykorzystania materiałów. Tak jest również w przypadku medycyny stomatologicznej. W dzisiejszych czasach stomatologia zachowawcza oferuje nam kilka różnych materiałów, które stosowane są w leczeniu próchnicy. Chcesz wiedzieć jakie są ich rodzaje? Oto one.

Rodzaje materiałów

Amalgamat

Materiał, który ma wiele zalet, ale nie jest bez wad. Jest to mieszanina rtęci ze srebrem, kadmem, miedzą, cyną i niekiedy cynkiem. Ze względu na zawartość rtęci nie jest ona obojętna dla organizmu. Mówi się, że może mieć toksyczny wpływ na organizm, w tym szczególnie na płód u kobiet w ciąży, a także może powodować choroby autoimmunologiczne czy neurodegeneracyjne. Choć w dzisiejszych czasach odchodzi się już powoli od stosowania amalgamatu, to jednak jest to produkt o wysokiej trwałość i odporności na ścieranie. Może wytrzymać nawet do 40 lat! Niestety poza tym aspektem istnieje wiele wad w postaci zarówno estetyki jak i przewodnictwa – przy zjedzeniu zbyt ciepłych lub zbyt zimnych posiłków pacjenci mogą odczuwać ból.

Cementy szkło – jonomerowe

Jest to jeden z bardzo szczelnych materiałów, który doskonale sprawdza się w leczeniu próchnicy. Poza tym powstrzymuje on potencjalny proces próchnicy i wpływa również na remineralizację tkanek twardych. Ze względu na doskonałe parametry rozszerzalności termicznej, jest materiałem, który doskonale utrzymuje się zarówno na płytkich jak i głębszych ubytkach. Dodatkowym atutem jest również barwa zbliżona do naturalnego odcienia zęba.

Kompozyt 

Kompozyty, czyli materiały złożone, kompozycyjne pozwalają na uzyskanie zarówno trwałych jak i estetycznych efektów. Jest to chętnie wykorzystywany przez stomatologów materiał do leczenia próchnicy. Dzięki nim można bez problemu odbudować zęba przy zachowaniu jego naturalnego odcienia. Jest to zatem rozwiązanie najkorzystniejsze, szczególnie pod względem estetycznym. Najchętniej wykorzystuje się zatem do leczenia zębów przednich.

Materiałów stosowanych w leczeniu próchnicy jest oczywiście jeszcze więcej. Trzy wymienione powyżej są jednak najczęściej spotykane.