Usuwanie torbieli żebropochodnych

Chirurgia szczękowa oferuje szeroki zakres usług, który obejmuje również usuwanie torbieli zębopochodnych. Co to takiego i jak wygląda zabieg? Zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu.

Co to są torbiele?

Torbiel może powstać w wyniku procesu zapalnego i jest wyścielony nabłonkiem w którego wnętrzu gromadzi się płyn lub gaz. Torbiele występują w różnych częściach organizmu, jednak dla stomatologów ważne są te umiejscowione w obrębie głowy oraz szyi.

Jakie objawy dają torbiele?

Jeśli torbiel nie jest zakażony, zwykle nie daje żadnych objawów. Jedyne co może powodować, to ucisk na inne narządy. Jednak jeśli dojdzie do jego zakażenia, wówczas pojawiają się charakterystyczne dla zapalenia objawy takie jak ból czy gorączka.

Torbiele zębopochodne

Jest to jeden z rodzajów torbieli, które są głównym przedmiotem badań stomatologów. Dzielą się jeszcze na kilka różnych gatunków, jednak najczęściej spotyka się torbiele korzeniowe, bo aż w blisko 70% przypadków. Powstają one przy martwym zębach na wskutek zapalenia miazgi zębowej. Są zdradliwe, bo mogą nie dawać żadnych objawów, a są zauważalne dopiero po wykonaniu zdjęć RTG.

Co powodują torbiele?

Gdy się rozrastają mogą doprowadzić nawet do przemieszczania się zębów sąsiadujących oraz doprowadzić do innych zmian w strukturze anatomicznej. Jeśli zatem przy zdjęciu rentgenowskich się je zauważy, to warto rozpocząć leczenie.

Usuwanie torbieli

Torbiele można leczyć zarówno chirurgiczni jak i niechirurgicznie. W przypadku metody chirurgicznej wyłuszcza się całą zmianę. W przypadku metody niechirurgicznej torbiele usuwa się poprzez wykorzystanie wodorotlenku wapnia przy leczeniu kanałowym.