Zęby mądrości – kiedy należy je usunąć?

Zęby mądrości to potoczna nazwa dla trzecich zębów trzonowych, które wyrastają jako ostatnie zwykle dopiero w okresie 17-25 lat. Nie mają one jednak wpływu na nasz rozum, a niekiedy są wręcz źródłem dolegliwości. Dlaczego i kiedy powinniśmy je usunąć?

Ostatnie zęby

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości wyrastają w okresie dojrzewania, niekiedy później. Stąd też się wzięła ich nazwa – zęby mądrości. U niektórych ósemki wyrzynają się jeszcze później, nawet do 40 roku życia. Są to nie tylko ostatnie zęby pod względem wyrzynania się, ale również ostatnie w łuku, przez co mogą powodować różne dolegliwości.

Trudne zęby

Zęby te są nie tylko trudne w utrzymaniu czystości, gdyż zwykle szczoteczka nie dociera do najmniejszych zakamarków. Przez to mogą być powodem rozwijającej się próchnicy. Ich leczenie również przyprawia więcej kłopotów, ponieważ są ułożone w miejscu trudno dostępnym. Ósemki są więc dość kłopotliwe.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

To zależy od wielu czynników. Między innymi od wieku pacjenta, ułożenia zębów oraz ich stanu. Niestety dość często zdarza się, że na zęby mądrości brakuje miejsca, czego efektem jest ich nieprawidłowe wyrzynanie się. Powodują wówczas dolegliwości bólowe, a nawet przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu. Wówczas należy bezzwłocznie zgłosić się do stomatologa i je usunąć.
Powodów jednak jest wiele więcej. Zęby te mogą wrastać się w dziąsło, ale równie dobrze proces ich wzrostu może się zatrzymać. Nie oznacza to jednak, że nie należy nic z tym robić. Warto wówczas wykonać zdjęcie rentgenowskie, które oceni ułożenie zębów i jeśli stomatolog zaleci, należy je usunąć.