Planowanie produkcji

 
By 9 lipca 2021
SHARE :
TAGGED :

Coraz częściej firmy produkcyjne borykają się z problemami planowania danej produkcji. Jest to bowiem spowodowane tym, że coraz częściej w fabrykach następują zmiany planów produkcyjnych oraz firmy niemające w pełni dostosowanego, oraz inteligentnego systemu do zarządzania produkcją mają problemy z szybkim zorganizowaniem, przeorganizowaniem listy zadań związanych z wytarzaniem produktu.

Planowanie produkcji

Planowanie produkcji wiążę się oczywiście również z pewnym ryzykiem, które może wystąpić podczas bieżącego planu, a także realizacji poszczególnych zadań na liniach produkcyjnych. Dobrze stworzony plan zapewnia skuteczny przebieg danego procesu w tym także jakościowego. Większość firm wdraża nowoczesne oprogramowania skupiające się na kilku etapach, które współpracują w jednej sieci informatycznej. Jest to o tyle ważna rzecz, ponieważ pozwala podzielić system produkcyjny danego produktu na mniejsze moduły, co w przyszłości skutkuje lepszą organizacją zadań, tworzeniem planów produkcyjnych, zmianą ich w sytuacjach kryzysowych, a także lepszą kontrolą jakościową danych produktów. Planowanie produkcji to również zarządzanie łańcuchem dostaw za pomocą dostosowanych do tego celu oprogramowań, systemów klasy ERP, które mogą być wykorzystywane w sektorze zaopatrzenie sklepów w produkty. Branża fmcg potrzebuje szybkich i nowoczesnych technologi do zarządzania łańcuchami dostaw, bowiem to ona zaopatruje sklepy w dobra, które są towarami tak zwanej pierwszej potrzeby.

System planowania produkcji typu APS

System do zarządzania produkcją typu APS pozwalają na sprawne wykorzystywanie rozwiązań IT, tak by sprostać oczekiwaniom klientów na dane partie produktów. System APS (Advanced Planning and Scheduling) posiada szereg metod zaawansowanego planowania, a także skupia się w dużej mierze na harmonogramowaniu zadań produkcyjnych. APS należy do oprogramować stanowiących rozwinięcie systemu ERP, pozwalających na definiowanie złożonych etapów planistycznych oraz symulacyjnych. Wszystko to obywania się w celu optymalizacji i uniknięcia w przyszłości błędów podczas danego przebiegu produkcji. Pozwala to także na mniejsze inwestowanie w parki maszynowe.

Systemy APS mają zastosowanie przede wszystkim w biznesie, który wymaga użycia procesów produkcyjnych, a także tam, gdzie metodyka informatyczna jest najbardziej rozwinięta. Dlatego też systemy te mają przeznaczenie w branży motoryzacyjnej, branży wyrobów metalowych, produkcji elektroniki, a także opakowań czy branży spożywczej.

Systemy klasy APS mogą świetnie współpracować z programami typu ATP czy też CTP, które dbają o dalsze potrzeby klientów i są głównie skupione na usługach handlowo-sprzedażowych z zachowaniem strategii biznesowej.

Podsumowanie

Systemy klasy APS pozwalają na szybką i bezpośrednią realizację wyznaczonych planów produkcyjnych, a także zapewniają reakcję na ciągłe zmiany związane z łańcuchem dostaw. Spełniają oczekiwania klientów na dane zapotrzebowania poprzez inteligentne planowanie procesów produkcyjnych z dostosowaniem surowców do produkcji bieżących produktów. Rynek systemów APS jest w Polsce dopiero technologią rozwijającą się, która w przyszłości może okazać się jedynym inteligentnym sposobem zarządzania produkcją. Dowiedz się więcej o systemie do zarządzania produkcją od Flowdog.io

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
THE AUTHOR
RELATED
 
Możliwość komentowania Planowanie produkcji została wyłączona ADD COMMENT ↓

Comments are closed.